Colegiul Medicilor din România (CMR) solicită Ministerului Sănătăţii revizuirea proiectului de lege privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului. Colegiul Medicilor din România este, conform legii, co-autoritate naţională profesională, alături de Ministerul Sănătăţii iar varianta proiectului de lege de pe site-ul Ministerului Sănătăţii nu a fost elaborată cu avizul sau în colaborare cu Colegiul Medicilor din România. CMR susţine ca fiind oportună ideea
existenţei unei Legi a Rezidenţiatului însă elaborarea unei noi legi în momentul actual, înainte de apariţia noii Legi a Învătământului pare o grabă nejustificată, pripită în condiţiile în care şi Ordonanţa de Guvern nr. 12/2008 are acelaşi scop.CMR subliniază faptul că variantele „pentru uz intern”, cum ar fi forma de rezidenţiat cu timp parţial, sunt extrem de periculoase, prin consecinţele oferite de neconformitate, consecinţe juridice datorate contextului că România este o ţară europeană. Pot apărea probleme ce vor fi generate de aspecte ce ţin de drepturile omului, dreptul câştigat, discriminare de şanse, etc.
Prin promovarea acestui proiect de act normativ, Ministerul Sănătăţii a încălcat Protocolul pe care l-a încheiat cu Colegiul Medicilor din România, care prevedea consultarea cu privire la toate activităţile.
Pentru a accesa observaţiile pe text elaborate de către CMR urmaţi link-ul de mai jos
Observatiile CMR privind rezidentiatul



