• slide
  • slide
  • slide
  • Stiri medicale

    Stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!

    citeste mai mult
  • Noutati farmaceutice

    Ultimele noutati din industria farmaceutica

    citeste mai mult
  • Forum

    Forum medical - discutii despre medicina

    citeste mai mult

Posta Medicala

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper are efecte foarte limitate

Este deja cunoscut ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect secundar al inhibitorilor receptorului factorului de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent simptom al infarctului de miocard

In general ...

Este foarte important pentru majoritatea oamenilor si stringent necesar in anumite cazuri ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste 100 de afectiuni  care implica oasele, ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a declarat că se ridica un Centru de Radioterapie ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile respiratorii, însă acum predomină bolile aparatului ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 103/2013 referitoare la ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din Germania, a creat un site pentru vânzarea şi ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru anul 2014 suma de 60 de milioane lei pentru ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o campanie naţională de informare, educare şi ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea licenţelor pentru dispozitive medicale urmează să fie ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat marţi în cadrul unei conferinţe de presă că în ceea ...

Informare de la Ministerul Sanatatii privind situația imunoglobulinei
Informare de la ...

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Turmericul si piperul negru aliati impotriva durerilor articulare
Turmericul si piperul ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper ...

Zattara - un nou produs in tratamentul efectelor adverse asociate cu radioterapia in boala canceroasa
Zattara - un nou produs ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect ...

Ce faci in caz de infarct de miocard
Ce faci in caz de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent ...

10 investigatii medicale anuale necesare a fi facute
10 investigatii medicale ...

Este foarte important pentru majoritatea ...

Tratamente alternative in bolile reumatismale
Tratamente alternative ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste ...

Investiție de 13 milioane de euro în Centrul de Radioterapie Oncologică de la Suceava
Investiție de 13 ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a ...

Ciurchea (CNAS): Prin contractele cost-volum mai mulţi pacienţi vor beneficia de tratament
Ciurchea (CNAS): Prin ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de ...

Dr. Eugenia Naghi: În urmă cu 10 ani predominau cazurile de silicoză, acum predomină bolile aparatului musculo-scheletic
Dr. Eugenia Naghi: În ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile ...

Legea de aprobare a OUG privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în 2014, promulgată
Legea de aprobare a OUG ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de ...

O mamă din Germania a creat un site pentru vânzarea şi cumpărarea laptelui matern
O mamă din Germania a ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din ...

Brăila: CJ alocă 60 milioane lei pentru finanţarea spitalelor
Brăila: CJ alocă 60 ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru ...

UNOPA şi Institutul 'Matei Balş' au lansat campania
UNOPA şi Institutul ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o ...

Vânzări versus siguranţă: producătorii de dispozitive medicale se opun unei legislaţii europene mai dure în domeniu
Vânzări versus ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea ...

Cristian Buşoi (CNAS): Nu există probleme în finanţarea spitalelor
Cristian Buşoi (CNAS): ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat ...

Noutati

Posta Medicala - stiri din sanatate

Proiectul de lege a spitalelor a fost momentan retras

on . . Accesări: 1364

O dată cu plecarea lui Mircea Cinteză de la conducerea Ministerului Sănătăţii a fost retras şi proiectul de lege a spitalelor. Eugen Nicolaescu, noul Ministru al Sănătăţii, a decis pentru moment retragerea de pe site-ul Ministerului Sănătăţii a proiectului de lege a spitalelor, care a declanşat nemulţumirea în rândul angajaţilor din Sănătate.
Ministrul Sănătăţii a declarat că legea spitalelor este un document de o deosebită importanţă pentru modul în care vor fi organizate şi vor funcţiona unităţile sanitare în viitor, motiv pentru care trebuie să fie foarte bine gândit şi atent redactat. Nicolaescu consideră că trebuie să se ţină cont de părerea tuturor celor care sunt implicaţi şi mai ales care doresc bunul mers al sistemului sanitar.
Proiectul de lege prevedea, printre altele, şi eliminarea situaţiei de incompatibilitate a directorilor de spital. Astfel, prin contract funcţia de director general era incompatibilă cu efectuarea altor activităţi pentru care primesc salariu sau indemnizaţie pentru o perioadă mai mare de trei ani, exercitarea unor funcţii de demnitate publică numite sau alese, deţinerea personală de părţi sociale sau de acţiuni ori de către rudele de până la gradul II la societăţi comerciale care stabilesc relaţii comerciale direct sau prin intermediari cu spitalul în care sunt angajaţi sau care se află în concurenţa directă ori indirectă cu spitalul, deţinerea concomitentă de alte funcţii de conducere în spital, inclusiv cea de şef de secţie, deţinerea unei funcţii de conducere în cadrul Colegiului Medicilor din România, Colegiului Medicilor Dentişti, Colegiului Farmaciştilor din România, Ordinului Asistenţilor. Proiectul de act normativ a fost criticat de Asociaţia Spitalelor din România, Camera Federativă a Medicilor din România, Colegiul Medicilor din România. Totuşi dr. Dan Pereteanu, preşedintele Camerei Federative a Medicilor din România, a subliniat că "problematica legată de cuvântarea preşedintelui Băsescu, cea legată de "conflictul de interese" este singura actualizată şi corelată cu altele şi pare cel mai corect formulată. Observăm faptul ca directorul de spital trebuie să fie numai director, să nu fie deputat, senator, profesor, şef de secţie".
   Rectorii universităţilor de medicină şi farmacie consideră că dacă conţinutul proiectului de Lege a spitalelor nu va fi schimbat se va produce "o criză de competenţă profesională" în Sănătate. Potrivit lui prof. dr. Florian Popa, vicepreşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor, propunerea potrivit căreia cadrele universitare nu mai pot fi directori de spital sau şefi de clinică/sectie, iar învăţământul medical universitar şi post universitar să se facă în spital după ora 16 "va vicia structural această activitate care este o problemă a statului român".

Posta Medicala - stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!