Guvernul vrea o nouă taxă în sănătate, pe volumul de medicamente vândute. Astfel producătorii de medicamente ar putea plăti o taxă de succes: cu cât medicamentele pe care le produc vor fi mai vândute, cu atât taxa pe care o va percepe statul va fi mai mare. Deputaţii din comisia de specialitate au avizat deja favorabil propunerea guvernului. Taxa va fi cuprinsă între 5 şi 11 la sută din volumul vânzărilor. Ordonanţa prevede ca deţinătorii autorizaţiilor de
vânzare să plătească trimestrial o contribuţie din valoarea încasărilor. Suma se va calcula cu ajutorul unei grile progresive, iar măsura vizează medicamentele eliberate cu prescripţie.Producătorii de medicamente contestă deja măsura pe motiv că ar avea multe nereguli. Pe de altă parte autorităţile spun că noua taxă ar putea aduce la bugetul Ministerului Sănătăţii 500 de milioane de lei.
Dan Zaharescu, preşedintele Asociaţiei Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM), atrage atenţia că prin această măsură se introduc bariere în accesul producătorilor de medicamente pe piaţa românească. "Pentru bolnavi, această măsură reprezintă o bombă cu ceas. Nu e singura măsură restrictivă, în ultimele 12 luni a fost introdus preţul minim european, s-a decis prelungirea termenelor de plată la 210 zile, acum vine taxa de clawback", a declarat Dan Zaharescu, preşedintele Asociaţiei Producătorilor Internaţionali de Medicamente (ARPIM).
Potrivit producătorilor de medicamente chiar dacă pe termen scurt măsura va aduce ceva bani la buget, pe termen lung aceasta va avea efecte dezastruoase



