• slide
  • slide
  • slide
  • Stiri medicale

    Stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!

    citeste mai mult
  • Noutati farmaceutice

    Ultimele noutati din industria farmaceutica

    citeste mai mult
  • Forum

    Forum medical - discutii despre medicina

    citeste mai mult

Posta Medicala

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper are efecte foarte limitate

Este deja cunoscut ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect secundar al inhibitorilor receptorului factorului de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent simptom al infarctului de miocard

In general ...

Este foarte important pentru majoritatea oamenilor si stringent necesar in anumite cazuri ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste 100 de afectiuni  care implica oasele, ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a declarat că se ridica un Centru de Radioterapie ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile respiratorii, însă acum predomină bolile aparatului ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 103/2013 referitoare la ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din Germania, a creat un site pentru vânzarea şi ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru anul 2014 suma de 60 de milioane lei pentru ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o campanie naţională de informare, educare şi ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea licenţelor pentru dispozitive medicale urmează să fie ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat marţi în cadrul unei conferinţe de presă că în ceea ...

Informare de la Ministerul Sanatatii privind situația imunoglobulinei
Informare de la ...

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Turmericul si piperul negru aliati impotriva durerilor articulare
Turmericul si piperul ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper ...

Zattara - un nou produs in tratamentul efectelor adverse asociate cu radioterapia in boala canceroasa
Zattara - un nou produs ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect ...

Ce faci in caz de infarct de miocard
Ce faci in caz de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent ...

10 investigatii medicale anuale necesare a fi facute
10 investigatii medicale ...

Este foarte important pentru majoritatea ...

Tratamente alternative in bolile reumatismale
Tratamente alternative ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste ...

Investiție de 13 milioane de euro în Centrul de Radioterapie Oncologică de la Suceava
Investiție de 13 ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a ...

Ciurchea (CNAS): Prin contractele cost-volum mai mulţi pacienţi vor beneficia de tratament
Ciurchea (CNAS): Prin ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de ...

Dr. Eugenia Naghi: În urmă cu 10 ani predominau cazurile de silicoză, acum predomină bolile aparatului musculo-scheletic
Dr. Eugenia Naghi: În ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile ...

Legea de aprobare a OUG privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în 2014, promulgată
Legea de aprobare a OUG ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de ...

O mamă din Germania a creat un site pentru vânzarea şi cumpărarea laptelui matern
O mamă din Germania a ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din ...

Brăila: CJ alocă 60 milioane lei pentru finanţarea spitalelor
Brăila: CJ alocă 60 ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru ...

UNOPA şi Institutul 'Matei Balş' au lansat campania
UNOPA şi Institutul ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o ...

Vânzări versus siguranţă: producătorii de dispozitive medicale se opun unei legislaţii europene mai dure în domeniu
Vânzări versus ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea ...

Cristian Buşoi (CNAS): Nu există probleme în finanţarea spitalelor
Cristian Buşoi (CNAS): ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat ...

Noutati

Posta Medicala - stiri din sanatate

Tulburările somnului dezbătute la Conferinţa Naţională de Somnologie

on . . Accesări: 3565

Peste 150 de medici pneumologi şi ORL-işti, împreună cu peste 50 de asistente medicale, au participat, în perioada 7-9 iunie, la cea de-a doua Conferinţă Naţională de Somnologie, având ca temă "Sindromul de Apnee în Somn (SAS) şi bolile asociate. Diagnostic şi tratament", transmite corespondentul Rompres. Somnologia este o supraspecializare medicală care se ocupă cu tulburările de respiraţie apărute în timpul somnului, mai frecvente la ''marii sforăitori'', boală corelată cu alte patologii.
 Cei care sunt afectaţi de SAS au un somn agitat, neodihnitor, cu întreruperi ale respiraţiei, sforăit zgomotos şi cu treziri frecvente. Din această cauză, ei sunt extrem de obosiţi şi somnolenţi, în perioada de activitate, din timpul zilei, fapt ce determină de multe ori adormirea la volan sau la locul de muncă. Din această cauză se ajunge la accidente rutiere, de muncă ori casnice. Apneea în somn netratată duce, însă, şi la variaţii ale tensiunii arteriale, afecţiuni cardiace sau atac cerebral.
 Printre oaspeţii de marcă la simpozionul de la Oradea s-au numărat Conf. Dr. Florin Mihălţan, preşedintele Societăţii Române de Pneumologie, şi Prof. Dr. Martin Konermann, din Germania, alături de reprezentanţi din domeniile medico-sanitar şi universitar. Potrivit Dr.-lui Mihălţan, conferinţa are ca scop găsirea unor strategii, astfel încât această supraspecializare să fie practicată de cât mai mulţi medici şi în cât mai multe locuri. "Totodată, dorim să găsim o cale de a determina Casa Naţională de Asigurări de Sănătate să ne acorde sprijinul în decontarea serviciilor aplicate în laboratoarele de somnografie, deoarece, în lipsa ajutorului lor, se ajunge la o amputare a tuturor eforturilor noastre", a declarat preşedintele Societăţii Române de Pneumologie.
 În ţările occidentale, după cum a reliefat Dr. Konermann, somnologia ocupă un loc bine definit, problemele legate de SAS fiind tratate cu maximă seriozitate, având în vedere că în multe regiuni s-a constatat că peste 20% din accidentele rutiere au fost cauzate de adormirea la volan.
 Practicienii somnologiei se luptă, potrivit participanţilor la simpozion, şi cu inerţia unor medici specialişti, care ar trebui să-i îndrume pe cei care au astfel de probleme spre laboratoarele special create. ªi asta pentru că în acest domeniu interferează pneumologia, ORL-ul, cardiologia, medicina internă şi psihiatria. Cercetările arată că 50% dintre pacienţi se prezintă la medic în stări foarte grave, îndemnaţi, în cele mai multe cazuri, de ORL-işti.
 Afecţiunile somnului au repercusiuni sociale importante. Multe persoane sunt pe cale de a-şi pierde locul de muncă, deoarece din cauza somnului neodihnitor din timpul nopţii, peste zi sunt foarte obosiţi şi nu sunt eficienţi. Dr. Mihălţan a dorit să sublinieze că în România nu există o statistică a accidentelor rutiere cauzate de adormirea la volan. "În Finlanda, bunăoară, toţi şoferii de tir sunt verificaţi permanent şi au un dosar în care sunt trecute aceste examinări. Aceasta pentru că ei trebuie să fie foarte atenţi în trafic, iar cei care suferă de acest sindrom pun în pericol circulaţia", a precizat Dr. Mihălţan.
 Cât priveşte reticenţa românilor faţă de laboratoarele de somnografie, Dr. Mihălţan consideră că, deocamdată, acestora le este frică atât de firele la care trebuie să fie conectaţi o noapte întreagă, cât şi de masca pe care vor trebui să o poarte, pentru a se trata.
 Începând de luni, la Spitalul de Pneumoftiziologie din Oradea va funcţiona un laborator de somnologie, al şaptelea din ţară, inaugurat cu ocazia conferinţei, unde vor putea fi trataţi cei care suferă de Sindromul de Apnee în Somn (SAS).

Posta Medicala - stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!