• slide
  • slide
  • slide
  • Stiri medicale

    Stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!

    citeste mai mult
  • Noutati farmaceutice

    Ultimele noutati din industria farmaceutica

    citeste mai mult
  • Forum

    Forum medical - discutii despre medicina

    citeste mai mult

Posta Medicala

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper are efecte foarte limitate

Este deja cunoscut ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect secundar al inhibitorilor receptorului factorului de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent simptom al infarctului de miocard

In general ...

Este foarte important pentru majoritatea oamenilor si stringent necesar in anumite cazuri ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste 100 de afectiuni  care implica oasele, ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a declarat că se ridica un Centru de Radioterapie ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea, a declarat ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile respiratorii, însă acum predomină bolile aparatului ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 103/2013 referitoare la ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din Germania, a creat un site pentru vânzarea şi ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru anul 2014 suma de 60 de milioane lei pentru ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o campanie naţională de informare, educare şi ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea licenţelor pentru dispozitive medicale urmează să fie ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat marţi în cadrul unei conferinţe de presă că în ceea ...

Informare de la Ministerul Sanatatii privind situația imunoglobulinei
Informare de la ...

Ministerul Sanatatii a publicat pe pagina sa (  ...

Turmericul si piperul negru aliati impotriva durerilor articulare
Turmericul si piperul ...

Va spunem un mare secret: Turmericul fara Piper ...

Zattara - un nou produs in tratamentul efectelor adverse asociate cu radioterapia in boala canceroasa
Zattara - un nou produs ...

Erupția acneiformă este cel mai frecvent efect ...

Ce faci in caz de infarct de miocard
Ce faci in caz de ...

 

Durerea toracica este cel mai frecvent ...

10 investigatii medicale anuale necesare a fi facute
10 investigatii medicale ...

Este foarte important pentru majoritatea ...

Tratamente alternative in bolile reumatismale
Tratamente alternative ...

Sub titulatura de boli reumatismale sunt peste ...

Investiție de 13 milioane de euro în Centrul de Radioterapie Oncologică de la Suceava
Investiție de 13 ...

 

 

 

Managerul SJU Suceava, Vasile Râmbu, a ...

Ciurchea (CNAS): Prin contractele cost-volum mai mulţi pacienţi vor beneficia de tratament
Ciurchea (CNAS): Prin ...

 

 

 

Preşedintele Casei Naţionale de ...

Dr. Eugenia Naghi: În urmă cu 10 ani predominau cazurile de silicoză, acum predomină bolile aparatului musculo-scheletic
Dr. Eugenia Naghi: În ...

 

 

 

În urmă cu 10 ani, predominau bolile ...

Legea de aprobare a OUG privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în 2014, promulgată
Legea de aprobare a OUG ...

 

 

 

Legea pentru aprobarea Ordonanţei de ...

O mamă din Germania a creat un site pentru vânzarea şi cumpărarea laptelui matern
O mamă din Germania a ...

 

 

 

Tanja Muller, mamă a doi copii, din ...

Brăila: CJ alocă 60 milioane lei pentru finanţarea spitalelor
Brăila: CJ alocă 60 ...

 

 

 

Consiliul Judeţean Brăila alocă pentru ...

UNOPA şi Institutul 'Matei Balş' au lansat campania
UNOPA şi Institutul ...

 

 

 

Vineri, 10 ianuarie, a fost lansată o ...

Vânzări versus siguranţă: producătorii de dispozitive medicale se opun unei legislaţii europene mai dure în domeniu
Vânzări versus ...

 

 

 

Legi mai stricte privind acordarea ...

Cristian Buşoi (CNAS): Nu există probleme în finanţarea spitalelor
Cristian Buşoi (CNAS): ...

Preşedintele CNAS, Cristian Buşoi, a declarat ...

Noutati

Posta Medicala - stiri din sanatate

Unu din trei bărbaţi români se confruntă cu disfuncţii erectile

on . . Accesări: 3541

Unu din trei bărbaţi români are probleme de dinamică sexuală şi este de acord să discute acest subiect, alături de alte teme privind sexualitatea, cu partenera şi prietenii, relevă un studiu realizat recent privind sexualitatea populaţiei active din România. Majoritatea partenerilor abordează acest subiect între ei, în timp ce un sfert dintre români se adresează prietenilor, iar un procentaj ridicat (21 %), mai ales femei, afirmă că nu discută acest subiect cu nimeni.
 Potrivit studiului realizat de AB Research, majoritatea bărbaţilor îşi încep viaţa sexuală la 15-18 ani, faţă de femei, unde majoritatea au indicat intervalul de vârstă 19-25 de ani.
 Diferenţe între activitatea sexuală la bărbaţi şi la femei apar şi în ceea ce priveşte numărul de contacte realizate lunar. Femeile afirmă că au mai puţine contacte sexuale decât partenerii lor: majoritatea bărbaţilor se încadrează la peste 11 contacte lunare, în timp ce femeile au aproximativ 5 contacte în aceeaşi perioadă de timp.
 În ceea ce priveşte contracepţia, principalele metode sunt prezervativele (29 % dintre femei şi 36 % dintre bărbaţi) şi pilulele (29 % femei şi 24 % bărbaţi), în timp ce un procentaj ridicat afirmă că nu folosesc nici un fel de metodă contraceptivă (18 % femei şi 22 % bărbaţi).
 În ceea ce priveşte disfuncţia erectilă, aceasta afectează 3-6 % dintre bărbaţii de la grupa de vârstă 15-25 de ani, iar pe măsură ce vârsta creşte procentul creşte şi el, ajungând să fie recunoscută de 35 % dintre bărbaţi. Un lucru care atrage atenţia este acela că 57 % refuză în continuare să deschidă acest subiect în viitor.
 Potrivit subiecţilor incluşi în studiu, principalele cauze externe ale disfuncţiei erectile sunt stresul şi oboseala (43%), urmate de fumat (18%) şi alcool (10%). Unul din patru bărbaţi pune problemele de erecţie pe seama vârstei, iar 14% dau vina pe parteneră.
 Femeile consideră că viaţa sexuală este afectată grav, atât de imposibilitatea obţinerii erecţiei (27%) cît şi de imposibilitatea menţinerii ei (17%).
 Dr. Nicolae Calomfirescu, preşedintele Asociaţiei Române pentru Medicina Sexualităţii (ARMS), spune că problemele de sexualitate aparţin cuplului şi este o problemă care trebuie tratată individual. Nici bărbaţii, nici femeile nu sunt suficient de sinceri să-şi asume vina, afirmă dr N. Calomfirescu.
 În ceea ce priveşte tratamentele disfuncţiei erectile, românii indică Viagra drept cea mai cunoscută soluţie. Cu toate acestea, jumătate dintre români nu sunt dispuşi să apeleze la un tratament medicamentos pentru disfuncţia erectilă şi doar 3 la sută afirmă că vor cu certitudine să facă acest pas.
 "Această nouă analiză a fenomenului sexualităţii în România este mai amplă şi mai profundă decât toate celelalte de până acum. Rezultatele arată clar necesitatea continuării activităţii de informare şi educare în domeniul medicinei sexualităţii dusă de AMSR, atât la nivelul medicilor cât şi la nivelul populaţiei", a subliniat dr Nicolae Calomfirescu.
 La rândul său, psihologul Augustin Cambosie, copreşedinte al Societăţii Române de Psihoterapie, a reliefat că studiul oferă o informare reală şi actuală a situaţiei sexualităţii în România, deschizând şi posibilităţi de intervenţie medicală şi psihologică.
 Studiul a fost realizat pe un eşantion reprezentativ la nivel naţional.(Rompres)

Posta Medicala - stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!