![lab-cercetare.jpg lab-cercetare.jpg](/images/stories/silvia2011/lab-cercetare.jpg)
Unic la acest studiu este faptul că a identificat în premieră un marker asociat atât cu afecţiunile cardiace, cât şi cu cancerul. Efectul a ramas puternic chiar şi atunci când oamenii de ştiinţă au luat în calcul şi factori precum vârsta, tensiunea arterială, istoricul afecţiunilor cardiace, diabetul şi nivelurile de colesterol, care contribuie la decesele cauzate de bolile cardiace şi cancer.
Companiile farmaceutice au început deja să caute compuşi care să blocheze activitatea catepsinei S, chiar dacă oamenii de ştiinţă nu ştiu încă sigur dacă enzima poate prezice cu certitudine cine prezintă cel mai risc de a dezvolta afecţiuni cardiace sau cancer.