Cursuri postuniversitare noiembrie-decembrie 2006-BUCUREªTI

on . . Accesări: 9789

 
GHIRURGIE GENERALÃ

Chirurgia ficatului – reacţia hepatică
Centrul de chirurgie generală şi transplant hepatic Institutul Clinic „FUNDENI”
6-10.11.2006

Tratamentul multimodal al cancerului colo-rectal în stadiu avansat(cu metastaze hepatice).
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic „COLENTINA”
6-17.11.2006

Chirurgia ficatului – transplantul hepatic
Centrul de chirurgie generală şi transplant hepatic Institutul Clinic „FUNDENI”
13-17.11.2006

Indicaţia protezării peretului abdominal şi a tipului de material protetic folosit – complicaţii
Disciplina chirurgie III generală de urgenţă
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti, medici primari de chirurgie generală)
13-17.11.2006

Achalazia cardiei
Disciplina chirurgie II digestivă superioară
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
13-24.11.2006

Tratamentul chirurgical actual al defectelor parietale abdominale.
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic „Dr. I. Cantacuzino”
13-24.11.2006

Atitudinea chirurgicală de urgenţă în politraumatisme
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic de Urgenţă „BAGDASAR ARSEINI”
13-24.11.2006

Curs de iniţiere în chirurgia laporoscopică
Disciplina chirurgie Spitalul Clinic „COLTEA”
13.11-1.12.2006
16.04-4.05.2007

CHIRURGIA CARDIACÃ ªI A VASELOR MARI ªI CHIRURGIE VASCULARÃ

Ecocardiografie nivel I – curs inclus în programele de pregătire pentru obţinerea atestatelor de studii complementare
Disciplina hirurgie Cardiovasculară
Institutul de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. C. C. Iliescu”
20 de locuri, cu avizul şefului de clinică (medici cardiologi, Medicină internă, anestezişti, Chirurgie cardiacă)
1-30.11.2006

CHIRURGIE PLASTICÃ- MICROCHIRURGIE RECONSTRUCTIVÃ

Rinocorecţia deschisă
Disciplina Chirurgiei Plastică – Microchirurgie reconstrucivă
Spitalul Clinic de Chirurgie plastică, Reparatorie şi Arsuri
Calea Griviţei 218
(medici specialişti Chirurgie plastică)
6-10.11.2006

Evaluarea rezultatelor în chirurgia plastică – microchirurgia reconstructivă
Disciplina Chirurgie Plastică Reconstructivă
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
6-11.11.2006

Replantarea extremităţilor amputate
Disciplina Chirurgiei Plastică – Microchirurgie reconstrucivă
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
6-24.11.2006

Reechilibrarea hidroelectrolitică şi tratamentul general al copilului ars.
Disciplina Chirurgie plastică – Microchirurgie reconstructivă
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici pediatri,medici de Urgenţă, A.T.I., Chirurgie plastică, Chirurgie pediatrică)
6.11.-10.11.2006

Microchirurgia reconstructivă a nervilor periferici
Disciplina Chirurgie Plastică Reconstructivă
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
13-18.11.2006

Profilaxia şi tratamentul schelelor postcombustionale al copilului
Disciplina Chirurgie plastică – Microchirurgie reconstructivă
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici de familie, pediatri,Chirurgie pediatrică)
20-24.11.2006

Tratamentul chirurgical de urgenţă al traumetismelor grave deschise ale gambei
Disciplina Chirurgiei Plastică – Microchirurgie reconstrucivă
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
27.11-15.12.2006

CHIRURGIE ªI ORTOPEDIE PEDIATRICÃ

Tehnica şi tactica implantării fixatoarelor externe în alungirile de membre şi corectarea diformităţiilor membrelor pelviene.
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „M. S. Curie”
6-10.11.2006

Reechilibrarea hidroelectrolitică şi tratament general al copilului ars
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici pediatrici, medici de Urgenţă, ATI, Chirurgie plastică, Chirurgie pediatrică)
6-10.11.2006

Hipospadias – noutăţi în tratamentul chirurgical
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici specialişti Chirurgie plastică)
13-17.11.2006

Tratamentul chirurgical al piciorului varus equin în primii 2 ani
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici specialişti)
13-18.11.2006

Profilaxia şi tratamentul schelelor postcombustionale la copilul ars.
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici de familie, pediatri, Chirurgie plastică, Chirurgie pediatrică)
20-24.11.2006

CHIRURGIE TORACICÃ

Videomediastinoscopia; indicaţii şi tehnici chirurgicale
Disciplina Chirurgie Toracică I
Institutul de Pneumologie „MARIUS NASTA”
6-10.11.2006

Chirurgia traheei
Disciplina Chirurgie Toracică II
Spitalul Clinic de Urgenţă Militar Center
13-17.11.2006

NEUROCHIRURGIE

Tehnici neurochirurgicale în tratamentul durerii cronice
Disciplina Neurochirurgie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici rezidenţi şi specialişti şi primari, neurochirurgi,neurologi,anestezişti)
6-10.11.2006

Traumatologia vertebro-medulară: clinică, diagnostic, conduită terapeutică
Disciplina Neurochirurgie I
Spitalul Clinic de Urgenţă „BAGDASAR-ARSENI”
13-30.11.2006

OBSTERTICÃ GINECOLOGIE

Ginecologie endocrinologică –Menopauza.
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
30-10.11.2006

Ecografia în Obstetrică-ginecologie - curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Maternitatea BUCUR
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
30.10-25.11.2006

Endoscopie ginecologică
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Clinic Polizu
5-25.11.2006

Sterilitate feminină – diagnostic şi tratament
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Clinic „Prof. Dr. PANAIT SÂRBU”
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie, medici de Medicină generală, medici de familie)
6-24.11.2006

Progrese în imagistica fetală prin ecografie 3D şi 4D.
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Universitar de Urgenţă EIAS
(medici specialişti Obstertică-ginecologie)
13-17.11.2006

Emobilizarea. Metodă modernă de tratament în obstetrică şi ginecologie
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
13-24.11.2006

Histeroscopie – curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
13.11-8.12.2006

Leziuni precusoare ale cancerului de colon uterin
 Obstertică-ginecologie
Spitalul „FILANTROPIA”
20.11-8.12.2006

Histeroscopie - curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Maternitatea BUCUR
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
27.11-9.12.2006
 
Actualităţi în contracepţie - curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici de familie, medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
27.11.-11.12.2007

OFTALMOLOGIE

Date acute privind etipatogenia, diagnosticul, evaluarea factorilor de risc ai progresiei şi atitudinea terapeutică în glaucomul primitiv cu unghi deschis
Catedra de Oftalmologie
Facultatea de Medicină Dentară
Spitalul Clinic de Urgenţe Oftalmologice
(medici primari, specialişti şi rezidenţi oftalmologi)
6-17.11.2006

Reconstrucţia palpebrală după rezecţiile tumorale
Spitalul Clinic de Urgenţe Oftalmologice
6-17.11.2006

Screening şi terapie laser în retinopatia diabetică
Disciplina Oftalmologicie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti oftalmologi)
13-17.11.2006

Ochiul roşu – diagnostic diferenţial, tratament şi complicaţii
Catedra de Oftalmologie
Facultatea de Medicină Dentară
Spitalul Clinic de Urgenţe Oftalmologice
(medici rezidenţi oftalmologi, medici de familie)
16-27.11.2006

OTO-RINO-LARINGOLOGIE

Reabilitaerea vocală – butonul fonator
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „COLÞEA”
 6-10.11.2006

Chirurgia cu laser în ORL
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „SFÂNTA MARIA”
 (medici specialişti şi primari)
6-24.11.2006

Actualităţi în cofochirurgie şi implant cohlear
Institutul de Fono-audiologie şi Chirurgie Funcţională ORL „Prof. Dr. D. Hociotă”
6-17.11.2006

Tratamentul cancerului de amigdală palatină
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „COLÞEA”
13-17.11.2006

Actualităţi în explorarea acustico-vestibulară - modul pentru atestare studii complementare Audiologie.
Institutul de Fono-audiologie şi Chirurgie Funcţională ORL „Prof. Dr. D. Hociotă”
13-24.11.2006

Foniatrie clinică- modul pentru atestare studii complementare Foniatrie
Institutul de Fono-audiologie şi Chirurgie Funcţională ORL „Prof. Dr. D. Hociotă”
20.11-1.12.2006

ORTOPEDIE – TRAUMATOLOGIE

Fracturile deschise ale extremităţilor şi pelvisului; tratament în urgenţă şi al complicaţiilor.
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „BAGDASAR-ARSENI”
6-10.11.2006

Principii terapeutice în fracturile cotului
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
6-17.11.2006

Artroscopia genunchiului - curs în vederea obţinerii atestatului de studii complementare
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic „FOIªOR”
(medici primari şi specialişti ortopezi)
13-17.11.2006

Actualităţi în tratamentutul fracturilor platoului tibial şi metafizare proximale ale tibiei
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(medici primari şi specialişti ortopezi,)
20-24.11.2006

Principii de bază ale artroscopiei de genunchi
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari ortopezi şi traumatologi)
20-24.11.2006

Atitudinea terapeutică în fracturile de platou tibial
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
20.11-1.12.2006

Ecografia umăr – curs în vederea obţinerii atestatului de studii complementare
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(iniţiere în explorarea ecografică pentru medicii primari şi specialişti ortopezi, medici Recuperare, medici sportivi, medici radiologi, şi Medicină nicleară)
27.11.-01.12.2006

UROLOGIE

Transplantarea renală – noţiuni de tehnică chirurgicală

Disciplina Chirurgie Urologică şi Transplant renal
Institutul clinic „FUNDENI”
(medici specialişti şi primari urologi)
1-30.11.2006

Endoscopie diagnostică şi terapeutică a aparatului urinar superior.
Disciplina Chirurgie Urologică şi Transplant renal
Institutul clinic „FUNDENI”
1-30.11.2006

Endourologia aparatului urinar superior
Disciplina Urologie
Spitalul Clinic „Prof. Th. BURGHELE”
13-24.11.2006

PEDIATRIE

Atitudinea clinico-terapeutică în epilepsie, sindroame epileptice şi alte paroxisme cerebrale la copil.
Catedra Pediatrie şi neurologie pediatrică
Spitalul Clinic „Dr. V. GOMOIU”
(medici specialişti, primari Pediatrie, Neurologie pediatrică, Medicină de familie)
10.11-15.12.2006(o zi/sâpt.)

Afecţiuni cronice hepatice la copil
Disciplina Pediatrie
Spitalul Clinic de Urgenţă „Gr. ALEXANDRESCU”
15-17.11.2006

Actualităţi în Neonatologie.
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
30.10-2.11.2006

Urgenţe la copil
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
6-10.11.2006

Aspecte ale patologiei gastro-intestinale la copil determinate de alterări ale motilităţii gastro-intestinale(diaree acută, diaree cronică, colon iritabil, constipaţie)
Disciplina Pediatrie II
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
Medici specialişti şi primari Pediatrie, medici de familie)
6-10.11.2006

Reechilibrarea hidroelectrolitică şi tratamentul general al copilului ars.
Disciplina Chirurgie plastică – Microchirurgie reconstructivă
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici pediatri, medicină de urgenţă, ATI Chirurgie plastică, Chirurgie pediatrică).
6-10.11.2006

Actualităţi în diagnosticul şi tratamentul astmului bronşic la copil; metode practice de abordare a copilului astmatic
Disciplina Pediatrie II
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
Medici specialişti şi primari Pediatrie, medici de familie)
13-17.11.2006

Urgenţe în Toxicologia pediatrică
Disciplina Pediatrie
Spitalul Clinic de Urgenţă „Gr. ALEXANDRESCU”
17-18.11.2006

Actualităţi în Pediatrie(diagnostic şi tratament în bolile renale la copil) – pregătire pentru examenul de primariat
Disciplina Pediatrie
Institutul Clinic „FUNDENI”
(medici specialişti şi primari Pediatrie)
20-24.11.2006

Profilaxia şi tratamentul sechelelor postcombustionale la copilul ars.
Disciplina Chirurgie plastică – Microchirurgie reconstructivă
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici pediatri, medicină de urgenţă, ATI Chirurgie plastică, Chirurgie pediatrică).
20-24.11.2006

Boli neuromusculare în patologia pediatrică.
Catedra Pediatrie şi neurologie pediatrică
Spitalul Clinic „Dr. V. GOMOIU”
(medici specialişti, primari Pediatrie, Neurologie pediatrică, Medicină de familie)
20-24.11.2006

Urgenţe în boli infecţioase la copil
Disciplina Boli Infecţoase
Facultatea de Medicină Dentară
Institutul de Boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BALª”
(medici primari şi specialişti Boli infecţioase,Medici de medicină generală, medici de familie, medici rezidenţi Boli infecţioase şi pediatrie)
20-24.11.2006

Particularităţi de îngrijire a copilului cu dezabilităţi
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
20-24.11.2006

Infecţiile respiratorii la copil. Diagnostic tratament
Disciplina Pediatrie
Spitalul Clinic de Urgenţă „Gr. ALEXANDRESCU”
21-22.11.2006

Actualităţi în urgenţele aparatului respirator
Disciplina Pediatrie
Spitalul Clinic de Urgenţă „Gr. ALEXANDRESCU”
23-25.11.2006

Posta Medicala - stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!