Cursuri postuniversitare octombrie 2006-BUCUREªTI

on . . Accesări: 8404

 

ALERGOLOGIE ªI IMUNOLOGIE CLINICÃ

Evaluarea imunoalergologică la pacientul cu angioedem fără urticarie
Disciplina Alergologie
Spitalul Clinic „NICOLAE MALAXA”
(medici specialişti)
5-6.10.2006
5-6.04.2007

Pneumopatii prin sensibilizare: etiopatogenie şi tratament
Disciplina Alergologie
Spitalul Clinic „NICOLAE MALAXA”
(medici specialişti)
12-13.10.2006
12-13.04.2007

Anafilaxia alergică – forme etiologice particulare la alimente, latex, medicamente.
Disciplina Alergologie
Spitalul Clinic „NICOLAE MALAXA”
(medici specialişti)
19-20.10.2006
29-20.04.2007

Imunoterapia alergen-specifică cu veninuri de Hymenoptere – ghiduri moderne
Disciplina Alergologie
Spitalul Clinic „NICOLAE MALAXA”
(medici specialişti)
26-27.10.2006
26-27.04.2007

BOLI INFECÞIOASE

Antibioticoterapia în funcţie de dinamica procesului infecţios.
Catedra de boli infecţiose Institutul de boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BLAª”
(medici specialişti, primari şi rezidenţi de Boli infecţioase)
23-27.10.2006

Actualităţi în diagnosticul şi tratamentul bolilor diareice la copil.
Disciplina Boli infecţioase
Facultatea de Medicină Dentară
Institutul de Boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BLAª”
(medici primari şi specialişti Boli infecţioase, medici de Medicină generală, medici de familie, medici rezidenţi Boli infecţioase şi Pediatrie)
23-27.10.2006

Incursiune în patologia determinată de Chlamydia.
Catedra de boli infecţiose Institutul de boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BLAª”
(medici rezidenţi, specialişti şi primari Boli infecţioase, medici de familie)
30.10-3.11.2006

Actualităţi în gripa aviară
Catedra de boli infecţiose Institutul de boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BLAª”
(medici specialişti, primari şi rezidenţi de Boli infecţioase, medici de familie, medici epidemiologi)
30.10-3.11.2006

CARDIOLOGIE

Ecco Dopper vascular nivel I – curs inclus în programele de pregătire pentru obţinerea atestatelor de studii complementare
Clinica de Cardiologie
Institutul de Cardiologie „Prof. Dr. C. C. ILIESCU”
(medici cardiologi şi Medicină internă)
20 locuri – cu avizul şefului de clinică
2-25.10.2006

Ecocardiografie pentru începători
Disciplina Medicină internă III
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
9-20.10.2006

Vulvopatii cardiace - actualităţi
Disciplina Cardiologie
Spitalul Clinic de urgenţă „BAGDASAR-ARSENI”
(medici de Medicină generală/de familie, specialişti Cardiologie, Medicină internă, Neurologie)
23-27.10.2006

Aritmii, electrofiziologie, pacing - curs inclus în programele de pregătire pentru obţinerea atestatelor de studii complementare
Clinica de Cardiologie
Institutul de Cardiologie „Prof. Dr. C. C. ILIESCU”
(medici cardiologi)
5 locuri - cu avizul şefului de clinică
23.10-1.12.2006

Tratamentul modern în aritmiile supraventriculare şi tulburările de conducere
Catedra de Medicină Internă şi Cardiologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
(medici specialişti Cardiologie, Medicină de urgenţă şi Medicină internă)
maxim 10 participanţi
27-28.10.2006 

DERMATOVENEROLOGIE

Histopatologie dermatologică.
Catedra Dermato-venerologie
Spitalul Clinic „Prof. Dr. SCARLAT LONGHIN”
(medici rezidenţi, specialişti şi primari Dermato-venerologie)
2-13.10.2006

ENDOCRINOLOGIE

Senologie
Disciplina Endocrinologie
Institutul „C. I. PARHON”
Modulul 1:9 – 11.10.2006
Modulul 2:13 – 15.12.2006
Modulul 3:16 – 18.05.2007

Ecografia glandelor endocrine
Disciplina Endocrinologie
Institutul „C. I. PARHON”
Modulul 1:30.10-17.11.2006
Modulul 2:5- 23.03.2007

EXPERTIZA MEDICALÃ A CAPACITÃÞII DE MUNCÃ

Explorări funcţionale cardiovasculare şi respiratorii în expertiza medicală a capacităţii de muncă.
Disciplina de Expertiză medicală şi recuperare a capacităţii de muncă
2-6.10.2006
8-12.01.2007
5-9.03.2007
7-11.05.2007

Acţiuni de recuperare şi prevenire a invalidităţii prevăzute de legislaţia actuală.
Disciplina de Expertiză medicală şi recuperare a capacităţii de muncă
16-20.10.2006
22-26.01.2007
19-23.03.2007

GASTROENTEROLOGIE

Endoscopia digestivă diagnostică - curs inclus în programele de pregătire pentru obţinerea atestatelor de studii complementare
Disciplina Gastroenterologie şi Hepatologie
Institutul Clinic „FUNDENI”
(medici rezidenţi şi specialişti Gastroenterologie)
2.10-10.11.2006

Puncţia biopsie hepatică şi renală – biopsia hepatică
Disciplina Gastroenterologie şi Hepatologie
Institutul Clinic „FUNDENI”
Perioadele execte de desfăşurare vor fi comunicate ulterior
4 zile- octombrie 2006
4 zile – februarie 2007
4 zile – martie 2007
4 zile- mai 2007

Endoscopia digestivă diagnostică şi terapeutică
Catedra de Medicină internă
Spitalul Clinic „COLETINA”
(medici specialişti şi primari gastroenterologi şi chirurgie)
6 locuri
9.10-17.11.2006
7.05-15.06.2007

GERIATRIE ªI GERONTOLOGIE

Implicaţii clinice ale tulburărilor cognitive la vârstnici
Disciplina Geriatrie şi Gerontologie
I.N.G.G. „ANA ASLAN”
(medici specialişti şi primari Geriatrie şi gerontologie, medici de familie, medici de Medicină internă, medici specialişti Recuperare, medicină fizică şi balneoclimatologie)
23-28.10.2006

HEMATOLOGIE

Importanţa şi etapele diagnosticului hematologic(morfologic+ imunofenoptic) în limfoproliferări.
Disciplina Hematologie – S.U.U.B.
2-6.10.2006

Probleme de diagnostic şi tratament în stările de hipercoagulbilitate.
Disciplina Hematologie
Institutul Clinic „FUNDENI”
10-20.10.2006

MEDICINÃ INTERNÃ

Ecco Dopper vascular nivel I – curs inclus în programele de pregătire pentru obţinerea atestatelor de studii complementare
Clinica de Cardiologie
Institutul de Cardiologie „Prof. Dr. C. C. ILIESCU”
(medici cardiologi şi Medicină internă)
20 locuri – cu avizul şefului de clinică
2-25.10.2006

MEDICINA MUNCII

Particularităţi privind supravegherea medicală a expusului profesional la risc biologic în domeniul sanitar.
Disciplina Medicina Munci
Spitalul Clinic „COLETINA”
(medici specialişti şi primari de Medicina muncii)
Ciclul I – 4.10.2006
8.11.2006
15.11.2006
10.01.2007

Ciclul II – 25.10.2006
29.11.2006
6.12.2006
24.01.2007

NEFROLOGIE

Metode de epurerare extrarenală în insuficienţa renală cronică
Disciplina Nefrologie
Spitalul Clinic „Sf. IOAN”
(medici specialişti Nefrologie, medici specialişti şi primari Medicină internă, ATI, Pediatrie)
30.10-24.11.2006


GHIRURGIE GENERALÃ


Curs de iniţiere în laparoscopie
Disciplina chirurgie Spitalul Clinic „Caritas”
(medici rezidenţi, specialişti chirurgi)
9-20.10.2006

Chirurgia de urgenţă a intestinului subţire şi gros.
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic de Urgenţă „BAGDASAR ARSEINI”
9-20.10.2006

Recidivele pelvice după neoplasmul de rect operat; atitudini
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
9-27.10.2006

Actualităţi în chirurgia esofagului şi a joncţiunii eso-gastrice
Disciplina chirurgie Spitalul Clinic „SFÂTA MARIA”
9-27.10.2006

Probleme de tactică şi tehnică în chirurgia protetică a defectelor parietale abdominale
Disciplina chirurgie III generală de urgenţă
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
16-20.10.2006

Actualităţi în tratamentul chirurgical al piciorului diabetic.
Disciplina chirurgie generală Spitalul Clinic „Dr. I. Cantacuzino”
16-27.10.2006

Chirurgia ficatului – tratamentul complex al tumorilor hepatice.
Centrul de chirurgie generală şi transplant hepatic Institutul Clinic „FUNDENI”
23-27.10.2006

Dializa peritoneală – tehnică şi complicaţiile metodei.
Centrul de chirurgie generală şi transplant hepatic Institutul Clinic „FUNDENI”
30.10.-3.11.2006

Reconstrucţia esofagiană cu stomac şi colon
Disciplina chirurgie Spitalul Clinic „SFÂTA MARIA”
30.10-24.11.2006

CHIRURGIA CARDIACÃ ªI A VASELOR MARI ªI CHIRURGIE VASCULARÃ

Urgenţe vasculare periferice.
Disciplina hirurgie Cardiovasculară
Institutul de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. C. C. Iliescu”
(medici specialişti şi primari Chirurgie generală)
9.10-03.11.2006

CHIRURGIE PLASTICÃ- MICROCHIRURGIE RECONSTRUCTIVÃ

Curs practic de tehnici microchirurgicale
Disciplina Chirurgiei Plastică – Microchirurgie reconstrucivă
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
9-27.10.2006

Aplicaţii clinice ale lambourilor fascioculante şi musculare de gambă şi picior.
Disciplina Chirurgiei Plastică – Microchirurgie reconstrucivă
Spitalul Clinic de Chirurgie plastică, Reparatorie şi Arsuri
Calea Griviţei 218
(medici specialişti Chirurgie plastică şi Ortopedie)
23-27.10.2006

Ghid practic pentru managementul vindecării plăgilor
Disciplina Chirurgie plastică – Microchirurgie reconstructivă
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici de familie, Chirurgie plastică, Dermatologi)
23-27.10.2006

CHIRURGIE ªI ORTOPEDIE PEDIATRICÃ

Managementul deformărilor de ax ale coloanei vertebrale la copil şi adolescent
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie Pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. Alexandrescu”
(medici specialişti)
9-14.10.2006


CHIRURGIE TORACICÃ

Procedee chirurgicale de reconstrucţie a esofagului în stenozele benigne şi maligne
Disciplina Chirurgie Toracică I
Institutul de Pneumologie „MARIUS NASTA”
2-6.10.2006

Drenajul pleural
Disciplina Chirurgie Toracică II
Spitalul Clinic de Urgenţă Militar Center
9-13.10.2006

NEUROCHIRURGIE

Abordul multidisciplinar al orbitei
Disciplina Neurochirurgie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici rezidenţi şi specialişti neurochirurgi şi oftalmologi)
9-13.10.2006

Microchirurgia tumorilor selare
Disciplina Neurochirurgie II
Institutul de boli Cerebro-vasculare „Prof. Dr. VLAD VOICULESCU ”
9-27.10.2006

Traumatologia cranio-cerebrală: clinică, diagnostic, conduită terapeutică
Disciplina Neurochirurgie I
Spitalul Clinic de Urgenţă „BAGDASAR-ARSENI”
16-27.10.2006

OBSTERTICÃ GINECOLOGIE

Histeroscopie diagnostică - curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Clinic „Prof. Dr. PANAIT SÂRBU”
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
2-13.10.2006

Histeroscopie operatorie - curs inclus în programul de pregătire pentru obţinerea atestatului de studii complementare
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Clinic „Prof. Dr. PANAIT SÂRBU”
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
16-17.10.2006

Colposcopie – Diagnostic şi tratament neoplaziilor cervicale intraepiteliale(nivel I)
Disciplina Obstertică-ginecologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari Obstertică-ginecologie)
16-27.10.2006


OFTALMOLOGIE

Abordul multidisciplinar al orbitei
Disciplina Neurochirurgie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari neurochirurgi şi oftalmologi)
9-13.10.2006

Chirurgia combinată a cataractei şi glaucomului
Disciplina Oftalmologicie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari oftalmologi)
16-20.10.2006

Actualităţi în facoemulsificare
Spitalul Clinic de Urgenţe Oftalmologice
16.-27.10.2006

OTO-RINO-LARINGOLOGIE

Tehnici reconstructive cervico-faciale
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „COLÞEA”
2-7.10.2006
4-8.06.2007

Chirurgia funcţională – endoscopia rinosinusală – modul pentru atestare studii complementare Chirurgie endoscopie ORL.
Institutul de Fono-audiologie şi Chirurgie Funcţională ORL „Prof. Dr. D. Hociotă”
16-27.10.2006

Diagnosticul şi chirurgia endoscopică ORL
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „SFÂNTA MARIA”
Modul I: 16-27.10.2006 Endoscopia rinosinusală.
Modul II: 30.10-.3.11.2006 – Endoscopia laringiană(inclusiv endoscopia de contact)
(medici specialişti şi primari)

Faringolaringectomia totală circulară – proteza faringiană
Disciplina ORL
Spitalul Clinic „COLÞEA”
23-27.10.2006

Aspecte de patologie otomastoidiană la copii
Disciplina ORL – Pediatrie
Spitalul clinic de copii „M.S. CURIE”
(medici specialişti şi primari ORL)
23-27.10.2006

ORTOPEDIE – TRAUMATOLOGIE

Opţiuni în tratamentul fracturilor de şold la vârstnici.
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic „FOIªOR”
(medici primari şi specialişti ortopezi)
2-6.10.2006

Chirurgia endoscopică. Hernia de disc lombară – curs supraspecializare
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(medici primari şi specialişti ortopezi, medici neurochirurgi şi medici Recuperare)
2-06.10.2006

Tratamentul modern al gonartrozei
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari ortopezi şi traumatologi)
2-6.10.2006

Profilaxia complicaţiilor tromboembolice posttraumatice cu masa moleculară mică
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
2-13.10.2006

Ecografia în diagnosticul precoce al luxaţiei congenitale de şold – curs de iniţiere – curs în vederea obţinerii atestatului de studii complementare
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(medici primari şi specialişti ortopezi, medici Recuperare,medici sportivi, medici radiologi şi Medicină nucleară, medici Obstetrică ginecologie)
9-13.10.2006

Date moderne de fiziologie şi patologie osoasă: particularităţi ale facturii pe osteoporoză
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „FLOREASCA”
16-27.10.2006

Artoplastia primară de şold prin MIS –curs suprespecializare
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic „FOIªOR”
(medici primari şi specialişti ortopezi)
16-20.10.2006

Tratament chirurgical în diformităţile piciorului
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti
(medici specialişti şi primari ortopezi şi traumatologi)
16-20.10.2006

Actualităţi în chirurgia piciorului – hallux valgus
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(medici primari şi specialişti ortopezi,)
16-20.10.2006


Actualităţi în tratamentutul hallux valgus – osteotomia scart
Disciplina Ortopedie-traumatologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SF. PANTELIMON”
(medici primari şi specialişti ortopezi,)
23-27.10.2006

UROLOGIE

Chirurgie oncologică şi reconstructivă a aparatului urogenital
Disciplina Chirurgie Urologică şi Transplant renal
Institutul clinic „FUNDENI”
2.10-10.11.2006

Tratamentul modern al adenomului de prostată
Disciplina Urologie
Spitalul Clinic „Prof. Th. BURGHELE”
9-20.10.2006

Tehnici chirurgicale urologice minim invazive în abordul stenozelor ureterale şi de joncţiune pieloureterală.
Disciplina Urologie
Spitalul Clinic de Urgenţă „SFÂNTUL IOAN”
23-10-3.11.2006

PEDIATRIE

Actualităţi în gastroenterologie la copil
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
9-11.10.2006

Urgenţe chirurgicale pediatrice.
Disciplina Chirurgie şi Ortopedie pediatrică
Spitalul Clinic de Urgenţă pentru copii „Gr. ALEXANDRESCU
(medici de familie, specialişti Pediatrie)
9-13.10.2006

Actualităţi în Pediatrie(Hematologie-oncologie pediatrică) – pregătire pentru examenul de primariat
Disciplina Pediatrie
Institutul Clinic „FUNDENI”
(medici specialişti şi primari Pediatrie)
16-21.10.2006

Terapie nutriţională la copil
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
16-18.10.2006

Astmul bronşic la copil: aspecte actuale
Catedra Pediatrie şi neurologie pediatrică
Spitalul Clinic „Dr. V. GOMOIU”
(medici specialişti, primari Pediatrie, Medicină de familie)
23-27.10.2006

Examenul ecografic în pediatrie(metodologia examinare, aspecte de ecoanatomie normală la nou-născut, sugar şi copil)
Disciplina Pediatrie I
Spitalul Clinic „ALFRED RUSESCU”
23-27.10.2006

Actualităţi în diagnosticul şi tratamentul bolilor diareice la copil
Disciplina Boli Infecţoase
Facultatea de Medicină Dentară
Institutul de Boli Infecţioase „Prof. Dr. MATEI BALª”
(medici primari şi specialişti Boli infecţioase,Medici de medicină generală, medici de familie, medici rezidenţi Boli infecţioase şi pediatrie)
23-27.10.2006

Actualităţi în Pediatrie(Reumatologie pediatrică) – pregătire pentru examenul de primariat
Disciplina Pediatrie
Institutul Clinic „FUNDENI”
(medici specialişti şi primari Pediatrie)
30.10.-3.11.2006

Posta Medicala - stiri din sanatate, articole scrise de medici si informatii medicale pentru sanatatea ta!